"

Rok 2015 na Cestě čaje

03. 11. 2015 , aktualizace: 05. 11. 2015 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Pomalu ale jistě se od sáčkových čajů posouváte k sypanému, umíte poznat jeho hodnotu. Čaj se stává kvalitním společníkem nejen doma s rodinou nebo s přáteli, své místo má stále více i v pracovním prostředí.

Káva versus čaj

Zatímco káva je fenomén a obrovský pojem – pořádají se festivaly, soutěže, vznikají stále nové místní pražírny káv a i běžný zákazník je zběhlý v pojmech a je schopen vést sáhodlouhé diskuze s číšníkem, co se týká čaje, stále vládne pytlík a kromě zeleného a černého čaje ještě Marco Polo nic dalšího neobjevil. (A to se o čaji ani nezmínil a kdo ví, jestli do té Číny vůbec dojel.)

Vládne Praha

Je pravdou, že se v Brně nachází více než 20 čajoven – naprostá většina z nich je ale arabského typu. Najdete tam vodní dýmky a ochucené čaje různých kvalit. I klasický spotřebitel má tuto představu o čajovnách a čaji, a pro nás je obtížné bojovat s tímhle mýtem. Naopak Praze vládne čajová osvěta – čínské čajovny, semináře, teabreaky pro podnikatele, degustace, festivaly... Komunita čajových specialistů je úzce propojená a jejich cíl je stejný jako ten náš. Zakládají se čajové školy, na scénu vstupují drobní dovozci unikátních čajů, výraznou známou osobností propojenou s čajem je Jaroslav Dušek. Rozhovor s ním najdete zde.

Svět není černozelený

Čajů je nepřeberné množství, a to nejen dle zemí původu a způsobu zpracování. Jen u nás máme kolem 20 čínských zelených čajů a každý je jiný – lístky, barva, vůně, chuť. Je to svět sám pro sebe a je škoda, že se mu nevěnuje patřičná pozornost.

Časy se mění

Naše klientela je víceméně stála, přesto denně přibývají noví zákazníci a co víc, vracejí se. Čaj roste na důležitosti i na kouzle. Nejlépe to můžete zpozorovat v kavárnách i barech, které začínají nabízet kvalitní sypané čaje i patřičný servis. K tomu patří i čajové „novinky“ – čaje louhované za studena, infusované koktejly a mnoho dalšího.

Je to složité?

Naopak.  I když se to tak může zdát. Je jen na Vás, co si vyberete. Na chvíli se zastavit v dnešním uspěchaném světě a vychutnat si čajový obřad - u nás, nebo i doma. Rozhlédnout se kolem sebe a zamyslet se nad tím, co máme a co to pro nás znamená. Tento rituál Vám může pomoct dát řád i klid Vašemu životu. Nebo si můžete čaj jednoduše připravit do konvičky, existují i další možnosti – kromě čajových automatů můžete použít i klasický frenchpress.

Slavíme

Děkujeme Vám za Vaši přízeň a vážíme si jednoho každého z Vás. Pomáháte nám bořit mýty a dále se rozvíjet.

Přijďte se v pondělí 9. 11. podívat, jak to vypadá v čínské čajovně, a vyzkoušejte si čajový obřad. Nechci Vás navádět, ale třeba nadchne.

Kdo nám popřeje: Všechno nejlepší Cestě čaje – dostane slevu 15 %.

 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI