"

U nás si vždy vyberete, nabízíme přes 250 druhů čaje

11. 04. 2014 Sdílej na CentrumBrna.cz

Jak již nadpis napovídá, řeč bude o čajích a bylinách, které jsou k dostání v Cestě čaje. Naše čaje nakupujeme od (podle nás) nejlepších dodavatelů dostupných na našem i zahraničním trhu. Snažíme se výrazně dbát na zachování kvality a tak klademe důraz na skladování, které udrží čaje déle čerstvé. To poznáte velmi jednoduše na barvě a živosti listů při nákupu.

Základní rozdělení čajů se dá zobecnit na známé zelené a černé čaje, obeznámený čtenář bystře doplní i čaje bílé. Jak je to tedy doopravdy?

Čaje se dělí buď dle barvy nálevu (bílé, žluté, zelené, červené), nebo podle barvy listů (zelené, černé apod.). Nejčastěji se používá názvosloví obojí. Samostatnou kapitolou jsou následně tzv. oolongy, které stojí svým zpracováním na pomezí čajů zelených a černých - budeme se jim věnovat později.

Samozřejmě druhým způsobem je možno čaje dělit dle země jejich původu, např. čaje čínské (kde se dají dále dělit na původ dle provincií), japonské (dále se dělí dle plantáží), čaje ze Srí Lanky, indické čaje (Assam, Daarjeeling) a např. čaje vietnamské, případně ruské, british (zde ovšem nejde o označení místa, kde čaj rostl a byl sklizen, ale o názvosloví tradiční, vycházející z historie exportních cest čajů (ruské po souši, britské po moři, řečeno zjednodušeně).

S použitím tohoto názvosloví ovšem přicházejí první zmatky. Některé země mohou mít velmi podobná označení pro čaje rozlišné, naopak stejný čaj může mít v různých zemích/ dialektech oblastech různé jméno. Nemusíte však mít obavy, náš personál Vám vždy ochotně poradí. Něco málo o našich zaměstnancích si můžete přečíst na http://gastronomie.centrumbrna.cz/cajovny/cesta-caje/personal-cesty-caje-na-novobranske-2954.

V naší čajovně a obchodu s čajem používáme obecné názvy čajů a jejich rozdělení, takže si k nám můžete přijít např. pro japonský zelený čaj Sencha (označující několik typů čaje z různých plantáží), nebo pro vietnamský černý čaj, případně pro horký oolong typu Phoenix.

 

Pu-Erhy nabízíme jak sypané tak lisované do různých tvarů, zelené i černé tedy Sheng i Shu. V dnešní době získávají na oblibě zejména díky svým účinkům při redukci váhy.

Jak jsem slíbila na začátku článku, pár slov k čajům typu "Oolong". Jde o skupinu čajů, které svým stupněm fermentace (správný termín je oxidace) představují přechod mezi čaji zelenými (0-15% oxidace) a černými (65 a více % oxidace). Byly po dlouhou dobu výsadou Číny, zvláště oblasti Fujian a Guandong. Specifickým zpracováním se od dob dynastie Ming dosáhlo více než 3000 druhů oolongů, různých chutí, vůní a charakterů. Základním a u nás nejznámějším typem jsou Tie Guan Yin alias Železná Bohyně Milosrdenství, dále pak Mléčný oolong originálně Jin Xuan Nai Xiang a čaje typu Phoenix. Jako jedny z nejchutnějších oolongů jsou uváděny Útesové oolongy, které v Cestě čaje můžete taktéž ochutnat. Jejich popis by stačil na samostatný článek…

 

V nabídce Cesty čaje ovšem najdete i tzv.nečaje, pod kterýžto název spadají nejrůznější bylinné, ovocné a bylinno-ovocné směsi. Nabízíme také Rooibos (keř z oblasti jižní Afriky) a Honeybush, nebo například lapacho (kůra stromu Lapacho z Jižní Ameriky) a  vilcacoru. Navídku našich čajů si můžete prohlídnout na našem e-shopu http://www.cestacaje.cz/84-e-shop. Chystáme jeho rekonstrukci, aby byl více uživatelsky přátelský.

V dnešní době velmi oblíbené a známé Yerba Maté taktéž nesmí chybět v naší nabídce. Jsou to sušené a drcené lístky Cesmíny paraguajské, které byly původními obyvateli Jižní Ameriky již po staletí využívány jako prostředek proti únavě a nejrůznějším onemocněním. Vše o maté i nabídku druhů najdete na www.pijumate.cz.

Samostatnou kapitolou jsou také tzv. Ájurvédské čaje – v obchodě najdete třeba Čaj 7 čaker nebo u našich zákazníků velmi oblíbený Čaj Bílého slona.

V našich pobočkách Vám zkušený personál s ochotou vysvětlí cokoliv o čajích a bylinách, najde s Vámi ten pravý čaj a provede Vás Cestou čaje.

 

Za Cestu čaje

Inka Shana Pavelková

 


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI