"

Jára Cimrman ožije ve Sborovně. Oslaví výročí od založení jeho divadla

20. 01. 2019 , aktualizace: 08. 02. 2019 , akce již proběhla Sdílej na CentrumBrna.cz

Jára Cimrman byl jeden z nejvýznamnějších českých vynálezců, spisovatelů, sportovců i filosofů. Přesné datum jeho narození zůstává záhadou. Ale bylo to někdy v padesátých letech devatenáctého století ve Vídni. V době, kdy na cí-sařském trůnu seděl František Josef I a české země byli součástí Habsburské monarchie.

Nalezení pozůstalosti

Poslední místo, kde lidé Cimrmana viděli, byla malá vesnička Liptákov v Jizerských horách, Bylo to v roce 1914. Poté na něj krajané na dlouhé roky zapomněli. Vše se změnilo třiadvacátého února v deset hodin a pět minut dopoledne. Tehdy objevili truhlu s významnou částí jeho pozůstalosti. Nalezené zmínky o Cimrmanově životě inspirovali o rok později jeho obdivovatele k založení Společnosti pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana. V roce 1967 vzniklo i divadlo, které nese jeho jméno. 

Cimrman ve Sborovně

V restauraci Sborovna uctí dvaapadesáté výročí od vzniku divadla specialitami z doby Rakouska-Uherska. Uvaří je známá kuchařka Sann Giger. Speciality pro vás připraví od osmnáctého do osmadvacátého února. Hosté se mohou těšit na vídeňský řízek, tafelspitz a mnoho dalších rakousko-uherských jemně nakrájených specialit.


Jinde na CentrumBrna.cz


HLAVNÍ PARTNEŘI